Évforduló? Jaj, ma volt?! – miért felejtenek gyakrabban a férfiak?

A legtöbb kapcsolatban időről időre elhangzik egy jól ismert mondat: „Elfelejtetted, ugye?” Legyen szó születésnapról, évfordulóról, vagy épp egy névnapról, sok nő számára ismerős lehet a csalódás, amikor a párja semmi különlegessel nem készül. De vajon mi állhat ennek a hátterében? Tényleg a férfiak hajlamosabbak elfelejteni a számukra is fontos dátumokat? Vagy csupán másképp állnak az ilyen eseményekhez?

Emlékezet és prioritás – máshol a fókusz

Az első dolog, amit érdemes tisztázni: az agyunk nem egyformán működik. Több kutatás is igazolta, hogy a nők agya általában jobban teljesít a társas és emlékezeti feladatokban, különösen, ha érzelmi töltet is társul hozzá. Egy évforduló vagy születésnap érzelmileg erőteljes esemény – főleg, ha az illető ehhez gyerekkorától kezdve sok pozitív élményt társít.

A férfiak ezzel szemben gyakran inkább a gyakorlati, azonnali kihívásokra koncentrálnak. Egy közelgő határidő, munkahelyi probléma vagy egy technikai kérdés jobban leköti őket. Ez nem kifogás, csupán magyarázat arra, hogy miért csúszhat le a radarjukról egy-egy „érzelmibb” dátum.

Másként szocializálódunk

A társadalmi elvárások is hozzájárulnak a különbségekhez. A nők már fiatal koruktól kezdve gyakrabban vesznek részt ünnepségek, születésnapok, családi események szervezésében – az ajándékozás, az emlékezés „kultúrája” szerves része az életüknek. A férfiaknál ez kevésbé hangsúlyos, sokszor azt tanulják meg, hogy az érzelmek háttérbe szorítása a „férfias viselkedés” része.

Így nem csoda, hogy sokukban nem alakul ki belső motiváció arra, hogy pontosan számon tartsanak ilyen típusú dátumokat – hacsak nem tanulják meg ezt tudatosan, a kapcsolatukban.

Nem felejtés – inkább más fontossági sorrend

Sokszor nem arról van szó, hogy ne számítana egy születésnap vagy évforduló, csupán nem úgy jelenik meg a fejükben, mint egy „feladat”, amit el kell intézni. Míg egy nő már hetekkel előre ötleteket gyűjt, ajándékot keres, a férfiak gyakran csak az utolsó pillanatban kapcsolnak – vagy akkor sem.

Ez nem jelenti azt, hogy kevésbé szeretnének, vagy nem értékelik a közös emlékeket. Egyszerűen másként élik meg azokat.

Hogyan lehet ezen változtatni?

Ha úgy érzed, a párod rendszeresen elfelejti a fontos dátumokat, az nem feltétlenül a szeretet hiányát jelenti. Sokkal inkább azt, hogy nem alakult ki benne a szokás, az emlékezés mechanizmusa.

Érdemes erről beszélgetni – nem számonkérő, hanem megértő hangnemben. Mesélj neki arról, miért fontos neked az adott nap, milyen emlékeket ébreszt benned, hogyan élnéd meg vele együtt. Adj neki kapaszkodót, akár naptári emlékeztetőt is – de leginkább lehetőséget arra, hogy megtanulja más szemszögből látni ezeket a napokat.

Nem elvárás, hanem kapcsolatépítés

Az évfordulók, születésnapok, ünnepek nem arról szólnak, hogy ki mennyire teljesíti a „kötelező penzumot”. Sokkal inkább lehetőséget adnak arra, hogy újra ráhangolódjatok egymásra. Hogy elmondjátok, miért fontos számotokra ez a kapcsolat, és mit jelent nektek a közös múlt.

Ezt viszont nem lehet csak az egyik fél vállán cipelni. Ha te mindig előre gondolkodsz, szervezel, és a párod csak „megérkezik” az ünnepre, előbb-utóbb te is belefáradsz. Viszont ha közösen alakítjátok ki a saját kis rituáléitokat – akár egy séta az évfordulón, egy reggeli kávé mellett átadott képeslap, vagy csak egy csendes este közösen – akkor ezek a dátumok valóban a kapcsolatotokat fogják erősíteni.

Egy apró emlékeztető

Nem kell mindent fejben tartani – ma már annyi technikai eszköz áll rendelkezésünkre, hogy egy dátum elfelejtése nem elkerülhetetlen. Egy közös Google-naptár, egy automatikus emlékeztető vagy egy vicces bejegyzés a hűtőre is csodákra képes. A lényeg, hogy ne a meglepetés ereje domináljon, hanem a törődésé.

Mert végül is, nem az a lényeg, hogy megjegyzi-e a pontos dátumot – hanem hogy eszébe jutsz. És ha sikerül úgy alakítani a mindennapokat, hogy te legyél az, akire gondol, akkor a dátumok is könnyebben rögzülnek majd.