A műbőr bútorok népszerűsége az elmúlt években egyre nőtt – és nem véletlenül. Elegáns megjelenés, könnyű tisztíthatóság, elérhető ár, változatos színek és formák – ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy sokan a műbőr mellett döntenek. De bármennyire is praktikusnak tűnik, ez az anyag is megköveteli a törődést. Egy kis odafigyeléssel évekig szép maradhat, viszont vannak hibák, amiket sajnos sokan elkövetnek a használata során.
Hibás előítélet: a műbőr nem igényel gondozást
Talán a leggyakoribb félreértés, hogy a műbőr bútort „nem kell ápolni”. Mivel nem valódi bőr, sokan úgy gondolják, elég időnként áttörölni egy nedves ronggyal. Ez azonban csak a látszatot javítja, a hosszú távú állapotmegőrzéshez jóval többre van szükség. A műbőr is öregszik, kiszárad, repedezhet – ha nem kapja meg a szükséges ápolást.
Túl erős vegyszerek – a legnagyobb ellenség
A másik gyakori hiba, amikor valaki „jól megradírozza” a műbőr felületet. A háztartási súrolószerek, zsíroldók, klóros tisztítók nemcsak a koszt tüntetik el, hanem a felület védőrétegét is. Ettől a műbőr fénytelenné válik, matt foltok jelennek meg rajta, később pedig el is repedezhet. Ha ragaszkodsz a tartóssághoz, csak kímélő, kifejezetten erre az anyagra kifejlesztett műbőr ápoló termékeket használj.
A napfény sem barát
A természetes fény jót tesz a lelkünknek, de nem feltétlenül a műbőrnek. Ha a bútor közvetlen napfénynek van kitéve, a hő és az UV-sugárzás egyaránt kárt tehet benne: kifakul, kiszárad, megkeményedik. Érdemes tehát úgy elhelyezni, hogy ne süsse órákon át a nap, vagy legalább időnként árnyékot biztosítani számára.
A helytelen ülés is megrövidíti az életét
Lehet, hogy elsőre furcsán hangzik, de a műbőr bútorokat is lehet „rosszul” használni. Ha mindig ugyanarra a pontra ül valaki – például a kanapé egyik szélére –, az az adott rész túlfeszüléséhez, meggyengüléséhez vezet. Egy idő után a műbőr elkezd elvékonyodni, majd el is szakadhat. Ha van rá mód, váltogasd az ülőhelyeket, és ne terheld túl a bútor egyes pontjait.
Elmaradt ápolás = idő előtti öregedés
A legnagyobb hiba mégis az, ha egyáltalán nem foglalkozol a bútoroddal. A rendszeres, kíméletes tisztítás és ápolás olyan, mint az emberi bőrnek a hidratáló krém. Puhán, rugalmasan, élettel telien tartja a felületet. Érdemes időnként célzottan is foglalkozni vele, például egy minőségi műbőr ápoló termékkel, ami nemcsak tisztít, hanem védőréteget is képez a felületen. Ilyen megoldásokat találsz például a geistshop.hu weboldalon, ahol szakértői tanácsokat is kaphatsz.
Ne várj a bajra
Sokan csak akkor kezdenek kapkodni, amikor már látható sérülés, repedés vagy hámlás jelentkezik a felületen. Ekkor viszont sokszor már késő: a műbőr nem „gyógyul meg”, csak javítható vagy cserélhető. Érdemes inkább megelőzni a bajt rendszeres törődéssel. Egy puha kendő, egy jó minőségű ápolószer, és néhány perc havonta – ennyi elég lehet ahhoz, hogy éveken át szép és tartós maradjon a bútorod.
Egy bútor, ami tükröz téged
A műbőr bútorok elegánsak, letisztultak, és könnyen illeszthetők bármilyen enteriőrbe. De ne feledd: a megjelenés csak az egyik oldala az éremnek. A hosszú távú elégedettséghez az is kell, hogy megfelelően gondoskodj róla. Hiszen egy szép otthon nemcsak az első benyomásban erős – hanem abban is, hogy a részletek mennyire vannak rendben.
Törődj vele úgy, ahogy magaddal is – mert ami körülvesz, az rólad mesél.